Rynek tworzyw sztucznych. Realia dystrybucji. Wnioski z mijającego roku i prognozy na 2024
W mijającym roku rynek tworzyw sztucznych przeżywał dynamiczne zmiany, a realia dystrybucji dostosowywały się do nowych wyzwań i trendów. Dla całej branży był to dość wymagający rok. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z września 2023 roku produkcja podstawowych tworzyw w Polsce zmniejszyła się o 15,7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Szczególnie widoczny jest znaczący spadek produkcji polichlorku winylu, który sięgnął ponad 29%. Istotne obniżki odnotowano również w produkcji polipropylenu (prawie 18%) oraz polietylenu (ponad 7%). Popyt wciąż podlega wpływowi wielu czynników makroekonomicznych, a precyzyjne prognozowanie ich wpływu na kolejne kwartały jest wyjątkowo trudne.
Mimo zachwiań należy podkreślić, że w globalnym ujęciu rynek tworzyw sztucznych to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki światowej. W 2023 roku osiągnął wartość aż 712 miliardów dolarów i według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat wartość ta wzrośnie do ponad 1050 miliardów (źródło: statistica.com).
Dyrektywy UE i zmiany legislacyjne
W 2023 roku na branżę tworzyw sztucznych największy wpływ miały dwa wydarzenia. Pierwszym było wprowadzenie w życie dyrektywy UE dotyczącej ograniczenia jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Dyrektywa ta zakazała stosowania w UE niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, takich jak słomki, sztućce, talerze i puszki na napoje. Echem odbił się też wzrost cen surowców takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Wzrost cen surowców spowodował wzrost kosztów produkcji tworzyw sztucznych, co przełożyło się na wzrost cen produktów. Ze względu na spowolnienie gospodarcze w całej Europie, głównie spowodowane słabszą konsumpcją prywatną, ostatnie kwartały nie należały do najłatwiejszych. Jednakże, w obliczu tych trudności, rynek wykazał zdolność do przystosowania się. Wzrosło zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami, a firmy zaczęły inwestować w badania nad tworzywami biodegradowalnymi oraz recyklingiem.
Rynek opakowań, budownictwo i branża PCW
Opakowania to nadal największy segment rynku tworzyw sztucznych, a rosnąca sprzedaż e-commerce będzie nadal napędzać popyt na opakowania z tworzyw sztucznych. Według analityków banku Pekao S.A. branża opakowań w 2024 może liczyć na ożywienie. Opublikowany w listopadzie raport wskazuje na względną stabilność tego sektora i możliwe tendencje wzorcowe.
W swoich planach dystrybucyjnych nie zapominamy jednak o innych sektorach. Budownictwo to kluczowy z segmentów rynku tworzyw sztucznych, są one wykorzystywane do produkcji wielu elementów budowlanych, takich jak rury, profile i okna. Jesteśmy świadomi, że głównymi czynnikami napędzającymi wzrost będą rosnące potrzeby w zakresie opakowań, budownictwa, ale też elektromobilności. Szacujemy, że elektromobilność jest kolejnym ważnym dla nas sektorem. Tworzywa sztuczne są wykorzystywane przecież do produkcji wielu elementów samochodów elektrycznych, takich jak baterie, obudowy i silniki. Zużycie tworzyw sztucznych do produkcji pojazdów rośnie najbardziej, odzwierciedlając rosnący popyt na środki transportu w miarę rozwoju gospodarek. Widoczny jest również wzrost zużycia tworzyw sztucznych do produkcji wyrobów elektrycznych i elektronicznych w wyniku rosnącej cyfryzacji i elektryfikacji.
Raport CAB (Centrum Analiz Branżowych) podaje, że w 2022 roku w Polsce wyprodukowano około 10 mln m2 profili PCW. |
„Mimo spowolnienia w branży PCW w ubiegłym roku dalej widzimy w niej solidnego i perspektywicznego partnera. Od wielu lat zaopatrujemy przetwórców PCW w różne dodatki ułatwiające produkcję oraz polepszające właściwości produktów – są to różnego rodzaju modyfikatory płynięcia czy udarności, czy gotowe mieszanki smarno-stabilizacyjne, tzw. one-packi. Dążymy do kompleksowej obsługi tej branży — w ostatnim kwartale 2023 wprowadziliśmy do sprzedaży granulaty PVC suspensyjnego oraz plastyfikator DOTP od renomowanego koreańskiego producenta LG CHEM . Nawiązaliśmy też współpracę z nowym dostawcą wosków polietylenowych, dzięki czemu możemy zaoferować odpowiedniki popularnych w Europie produktów w atrakcyjnych cenach. Poza PCW rozwijamy się też na innych polach: rozszerzamy dotychczasową współpracę w kompaundach TPE, wprowadziliśmy też do sprzedaży polietylen i polipropylen. Regularnie prowadzimy dyskusje zarówno z naszymi dostawcami jak i klientami, dzięki którym możemy poznać bieżące trendy czy zaobserwować pojawiające się na rynku nowinki. Daje nam to możliwość szybciej reagować i wspólnie z naszymi partnerami wprowadzać nowe surowce, aby polepszać naszą konkurencyjność oraz sprostać wyśrubowanym wymaganiom rynku. Stale dążymy do poszerzania naszego portfolio i mamy nadzieję, że rok 2024 upłynie nam pod znakiem intensywnego rozwoju.”
Michał Tracz, Business Unit Manager Cortex Chemicals sp. z.o.o.
Woski Polietylenowe
Cortex Chemicals to dystrybutor surowców wysokiej jakości. Od ponad 20 lat działamy jako oficjalny dystrybutor przedsiębiorstwa Asua Products na rynku polskim. Jest to hiszpański producent oferujący szeroką gamę mieszanek smarno-stabilizujących (tzw. „one packów”) do przetwórstwa PVC. Znajdują one zastosowanie w wielu aplikacjach takich jak: rury, profile, kable czy artykuły produkowane metodą formowania wtryskowego. Asua Products posiada też selekcję innych dodatków znajdujących zastosowanie w przetwórstwie m.in. poliolefin oraz gum.
W branży PCW oprócz one-packów można zastosować też osobne dodatki wspomagające przetwórstwo i polepszające właściwości tego surowca. Podstawowym dodatkiem pomocniczym jest chlorowany polietylen (CPE), który pełni rolę modyfikatora płynięcia — posiadamy go w naszej regularnej ofercie. Opracowana została również nowa generacja dodatków na bazie akrylu pełniących funkcje modyfikatorów płynięcia oraz udarności. Pochodzące z Chin przedsiębiorstwo Shandong Donglin New Materials jest jednym ze światowych liderów w opracowywaniu i produkcji tego typu dodatków, a Cortex Chemicals z dumą pełni rolę jego wyłącznego dystrybutora na rynku polskim.
W naszym obszarze zauważamy też rosnące zainteresowanie Woskami Polietylenowymi. Jest to surowiec o doskonałych właściwościach smarnych. Z tego powodu też, ich zastosowanie jest niezwykle szerokie — w zależności od rodzaju danego wosku PE używa się go podczas produkcji m.in.: artykułów z PCW, artykułów gumowych, klejów typu hot melt, świec, tekstyliów i past polerskich. Woski polietylenowe wpływają pozytywnie na jakość i wygląd produktów, a także ułatwiają ich produkcję np. poprzez ułatwianie wyjmowania wyprasek z formy.
Globalne trendy, które będą kształtować rynek tworzyw sztucznych w 2024 roku
W ostatnich latach rynek ten jest w fazie dynamicznego rozwoju, a na jego kształtowanie wpływają różne czynniki, w tym kwestie ochrony środowiska, zmiany legislacyjne oraz nastroje konsumenckie. Jednym z nich jest rosnąca popularność tworzyw biodegradowalnych i kompostowalnych. Firmy poszukują coraz bardziej zrównoważonych rozwiązań, które pomogą zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych.
Cortex Chemicals konsekwentnie kieruje się innowacyjnym podejściem do zrównoważonego rozwoju, silnie stawiając na współpracę z dostawcami, którzy aktywnie angażują się w działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). Ta strategiczna współpraca nie tylko odpowiada na aktualne normy, lecz jest świadomym wysiłkiem w kierunku tworzenia lepszej przyszłości. Jako dystrybutor, priorytetowo traktujemy ochronę środowiska, widząc w niej nie tylko obowiązek, ale także szansę na innowacyjność i ugruntowanie trwałych relacji biznesowych. Współpraca z dostawcami, którzy reprezentują podobne podejście do zrównoważonego rozwoju, stanowi nieodłączny element misji Cortex Chemicals, inspirując innych do podążania tą samą ścieżką ku bardziej odpowiedzialnemu biznesowi.
Gospodarka obiegu zamkniętego
Głównym wyzwaniem jest zwiększenie recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Obecnie poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi około 20%. Aby osiągnąć cel unijny, który zakłada, że do 2030 roku poziom recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych powinien wynosić 55%, konieczne jest podjęcie szeregu działań. To złożone wyzwanie, które wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy, w tym rządów, przedsiębiorstw, konsumentów i organizacji pozarządowych. My, jako firma również wdrażamy zmiany na poziomie naszej struktury, stale ulepszając łańcuchy dostaw.
„Transport surowców jest kluczowym elementem naszej działalności. Dlatego przykładamy dużą wagę do optymalizacji procesów logistycznych i łańcucha dostaw. Chcemy, aby były one jak najbardziej efektywne i przyjazne środowisku. Wdrożyliśmy Politykę Środowiskową, która jest integralną częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Jednym z jej założeń jest redukcja emisji CO₂ oraz zrównoważona gospodarka odpadami. Realizujemy transporty w systemie intermodalnym, w 2023 roku zrealizowaliśmy 750 transportów kontenerowych. Jednocześnie wspieramy przedsiębiorstwa w osiąganiu zrównoważonej produkcji. Doświadczenie zdobyte na międzynarodowych rynkach oraz własne know-how pozwalają nam sugerować rozwiązania przyjazne dla naszej planety, między innymi w obszarze dystrybucji recyklatów”.
Piotr Sękowski, COO & Vice President Cortex Chemicals sp. z o.o.
Eksport polskiego przemysłu? Jak rodzimy rynek reaguje na trendy
Czy w tym dynamicznym środowisku dostrzegamy szanse biznesowe dla polskiego rynku? Polska jest jednym z kluczowych producentów tworzyw sztucznych w Europie. W opinii wielu nasz przemysł jest nowoczesny i konkurencyjny. To buduje ciekawe perspektywy. Posiadamy szeroką ofertę produktów z tworzyw sztucznych, które mogą być eksportowane do wielu regionów świata. Głównymi kierunkami eksportu są kraje Unii Europejskiej, w tym Niemcy, Francja, Włochy i Czechy. W ostatnich latach z przyjemnością obserwujemy wzrost eksportu polskich produktów tworzywowych do krajów Azji, do Chin, Indii czy Korei. Aby zwiększyć szanse na pozyskanie nowych rynków zbytu, polskie firmy tworzywowe powinny prowadzić aktywną politykę eksportową. Kluczowe jest inwestowanie w badania i rozwój, aby rozwijać nowe produkty i technologie, które będą odpowiadały potrzebom klientów na wschodnich rynkach. Współpracujemy z różnymi klientami, widzimy, jak polski biznes reaguje na zmiany, dlatego 2024 zapowiada się wyjątkowo pracowicie.