Białko w żywieniu ptaków – dzienna dawka dla kur niosek i brojlerów
Odpowiedni skład paszy dla drobiu to jedna z kwestii, która może spędzać sen z powiek wielu hodowcom ptaków. Białko jako składnik mineralny odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego rozwoju drobiu. Z drugiej strony jest jednak jednym z najdroższych komponentów pożywienia. Dlatego też znaczenie ma nie tylko sam skład paszy dla kur niosek i brojlerów, ale także jej właściwa dzienna dawka. Dlaczego białko jest tak istotne w żywieniu drobiu oraz jakie są normy dawkowania paszy dla niosek i brojlerów? Na te i podobne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Białko a skład paszy dla drobiu
Białko to zdecydowanie najważniejszy składnik paszy dla drobiu. Czynniki takie jak wyższa niż u ssaków ciepłota ciała, szybkie tempo wzrostu młodych ptaków, krótki okres dojrzewania płciowego czy wreszcie szybka przemiana materii powodują, że drób w kwestii jakości paszy jest nieco bardziej wymagający niż pozostałe zwierzęta gospodarskie. Pokarm dla ptaków powinien być bogaty w węglowodany, tłuszcz oraz białko zawierające aminokwasy, a także witaminy i składniki mineralne. Dlaczego to właśnie białko powinno stanowić podstawę receptury wszystkich pasz dla kur niosek i brojlerów?
Otóż to właśnie białko jest składnikiem odpowiadającym za odbudowę zużywających się tkanek i regulację najważniejszych procesów życiowych w organizmie. W dużym uproszczeniu: białko zawarte w paszy wpływa na efektywność produkcji. W wyniku procesów pokarmowych zostaje ono rozbite na poszczególne aminokwasy, które ulegają wchłanianiu – wzmacniają m.in. działanie układu odpornościowego oraz nerwowego. Przede wszystkim jednak służą jako materiał wyjściowy do syntezy białka, w wyniku której powstają białka strukturalne – te warunkujące wzrost kurcząt i produkcję jaj u niosek.
Dzienna dawka białka dla kur niosek
Na dzienną dawkę paszy, a w tym białka dla kur niosek wpływ będzie miało wiele czynników. Przede wszystkim różnić się może zapotrzebowanie energetyczne kur niosek – znaczenie będzie tutaj miała masa ciała, a także sposób prowadzenia hodowli, trudno więc o uniwersalny przepis na paszę dla kur niosek. Ptaki korzystające z wybiegu będą miały większe zapotrzebowanie energetyczne niż te pozbawione tej możliwości. Istotna jest temperatura powietrza (wewnątrz i na zewnątrz – w zależności od hodowli). O ile jednak zapotrzebowanie energetyczne może się zmieniać, o tyle zapotrzebowanie na białko i składniki mineralne jest stałe dla danej odmiany. W przypadku kur niosek wynosi ono ok. 20–22 g białka dziennie. W praktyce oczywiście kluczowe znaczenie będzie miał skład konkretnej paszy dla kur niosek. Warto pamiętać, że latem, kiedy apetyt niosek maleje, powinno się podawać paszę o obniżonej wartości energetycznej oraz podwyższonej zawartości białka i składników odżywczych, zimą z kolei zadbać o podwyższoną zawartość energetyczną.
Dzienna dawka białka dla brojlerów
W przypadku brojlerów, czyli kurczaków hodowanych na mięso, dzienna dawka białka będzie różnić się przede wszystkim od docelowej wagi. Tutaj skład paszy dla drobiu będzie zależał także od fazy wzrostu brojlerów:
- I faza wzrostu (starter) – 20–24% białka
- II faza wzrostu (grower) – 18–20% białka
- III faza wzrostu (finisher) – 16–18% białka.
Pasze dla drobiu a źródła białka
Rozwijający się rynek wpływa bezpośrednio na realia pracy hodowców, a także producentów pasz. Dążą oni do udoskonalenia pokarmu, w tym źródeł białka, które stanowi ich główny składnik. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na większe wymagania drobiu w kontekście jakości paszy. Najczęściej wykorzystywanymi źródłami białka w paszy dla drobiu są ziarna zbóż, nasiona soi, poekstrakcyjna śruta sojowa, rzepak, kukurydza.
Warto jednak wiedzieć o alternatywie. Taką jest np. białko ziemniaczane, które jest otrzymywane z soku komórkowego ziemniaka w procesie termiczno-kwasowej koagulacji. Produkt należy do grupy białek o bardzo wysokiej zawartości biologicznej: zawiera związki takie jak m.in. kwas asparginowy, seryna, treonina, metionina, lizyna czy tryptofan. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka ogólnego, przy czym białko strawne stanowi ponad 70% suchej masy. Jeśli chciałbyś/-abyś dowiedzieć się więcej na temat tego alternatywnego źródła białka, skontaktuj się z nami. Specjaliści Cortex Chemicals czekają na twoje zgłoszenia.
Jakościowe białko podstawą odżywiania drobiu
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić paszę dla kur niosek lub brojlerów, pamiętaj, że kluczowe znaczenie będzie miała jakość zastosowanych składników, a przede wszystkim jakość użytego białka. Stawiając na dobry skład paszy dla drobiu, zyskujesz większe szanse na prawidłowy rozwój ptaków, a tym samym rozwój swojej hodowli, wizerunek marki i wreszcie satysfakcję klientów. Współpraca z zaufanym dystrybutorem komponentów pasz jest tutaj nie do przecenienia. Jeśli zastanawia cię jakość konkretnych półproduktów, pamiętaj, że Cortex Chemicals współpracuje wyłącznie z akredytowanymi laboratoriami. Wszystkie nasze dostawy opatrzone są certyfikatami i niezbędnymi atestami. Masz pytania? Nie trać czasu, skontaktuj się z nami!