Składniki aktywne w kosmetykach – rodzaje i działanie
Stworzenie każdej oryginalnej marki zajmującej się wytwarzaniem kosmetyków powinno bazować na niepowtarzalnej jakości samych produktów. Tym samym dobrze, by świadome wejście w branżę produkcji kosmetyków wiązało się z gruntownym poznaniem roli i działania składników aktywnych. To właśnie składniki aktywne w największej mierze będą bowiem definiować finalne działanie preparatów na skórę czy włosy naszych klientów. W tym tekście krok po kroku przeanalizujemy, jaką rolę pełnią substancje czynne w kosmetykach, jakie ich rodzaje wyróżniamy i wreszcie omówimy konkretne przykłady „dobrych składników” w kosmetykach.
Z czego zrobione są kosmetyki?
Składniki aktywne to oczywiście nie wszystko. Oprócz nich w skład preparatów do włosów czy skóry wchodzą bowiem również substancje bazowe oraz rozmaite składniki pomocnicze. Finalny preparat kosmetyczny może mieć postać kremu, żelu, emulsji, sztyftu czy zawiesiny – na ten czynnik w największej mierze wpływają składniki bazowe, czyli zazwyczaj woda lub mieszanina olejów. Składniki pomocnicze to z kolei m.in. substancje zwiększające lepkość, składniki, zagęszczające i konserwujące, emulgatory oraz substancje nadające zapach i smak. Ich zadaniem jest ułatwienie procesu produkcji; odpowiadają także za stabilizację kosmetyku, jego konsystencję i gęstość, łatwość jego wchłaniania przez skórę czy wreszcie przedłużenie okresu zdatności do użycia. Jaką rolę odgrywają więc substancje aktywne w kosmetykach?
Składniki aktywne w kosmetykach i ich rola
Rola poszczególnych składników aktywnych w kosmetykach będzie zależna od ich rodzaju i pochodzenia. Ogólna definicja tego pojęcia zakłada jednak, że substancje czynne w kosmetykach to składniki, które powodują, że dany preparat w konkretny sposób oddziałuje na skórę czy włosy użytkownika: działa na ich powierzchni lub dociera do głębszych warstw skóry. Ze względu na mnogość i różnorodność składników czynnych stosowanych w produkcji kosmetyków, by mówić o ich działaniu, warto zacząć od zasadniczej klasyfikacji na:
- witaminy,
- substancje złuszczające,
- substancje nawilżające,
- substancje chroniące przed UV,
- substancje pochodzenia roślinnego,
- substancje rozjaśniające/wybielające,
- metale,
- peptydy,
- czynniki wzrostu,
- antyoksydanty.
Warto tutaj poświęcić chwilę przede wszystkim pierwszym czterem grupom składników czynnych, ponieważ przy produkcji kosmetyków stosuje się je nadzwyczaj często.
-
Witaminy
Do tej grupy zaliczymy m.in. witaminę A, E i ich pochodne, witaminy z grupy B lub witaminę C, wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwstarzeniowe, rozjaśniające i wzmacniające, uszczelniają także naczynia krwionośne.
-
Substancje złuszczające
Czyli głównie alfa- i betahydrokwasy – działają na naskórek zmiękczająco i złuszczająco, rozjaśniają cerę i ją wygładzają, wykazują również działanie przeciwzapalne.
-
Składniki nawilżające
Tutaj warto wspomnieć o substancjach, które wykazują działanie nawilżające, ale także tych, które zatrzymują ucieczkę wody z organizmu na zewnątrz. Do pierwszej podgrupy możemy zaliczyć chociażby kwas hialuronowy, pantenol, mocznik czy glicerynę. Do składników okluzyjnych z kolei zaliczymy m.in. kwasy tłuszczowe, oleje, sterole czy fosfolipidy.
-
Substancje chroniące przed promieniowaniem UV
Przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych użytkowników chronią zawarte w preparatach filtry fizyczne, chemiczne oraz związki wychwytujące wolne rodniki. Tutaj warto wymienić m.in. tlenek tytanu, tlenek cynku, flawonoidy czy rozmaite wyciągi roślinne.
Substancje czynne w kosmetykach – przykłady
Wiemy już, z czego składają się kosmetyki, jaką rolę pełnią w nich substancje aktywne, a także jakie ich rodzaje wyróżniamy. Przejdźmy więc do konkretnych przykładów składników czynnych, które wchodząc w skład rozmaitych kremów, odżywek do włosów i podobnych preparatów, mogą stanowić bezpieczny i skuteczny rdzeń wielu niepowtarzalnych kosmetyków.
-
Kwas hialuronowy
Organiczny związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, jednak od 25 roku życia jego zawartość w ciele powoli maleje; wykazuje silne działanie nawilżające: wiąże się z cząsteczkami wody i zatrzymuje je w organizmie; jeden ze składników czynnych w kosmetykach, które są powszechnie stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej; zazwyczaj ma formę proszku, który tworzy przezroczysty żel po dodaniu do wody.
-
Koenzym Q10
Ten organiczny związek chemiczny również występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak ze względu na jego potężny zakres korzystnego działania warto w tym przypadku zadbać o dodatkową suplementację; składnik wpływa na odpowiednie wytwarzanie energii w każdej komórce naszego ciała, wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne – pomaga m.in. w redukcji zmarszczek i wgłębień w naskórku.
-
Masło shea
Ten składnik aktywny spotykany w wielu kosmetykach pozyskiwany jest z nasion afrykańskiego drzewa Masłosza; zawiera liczne witaminy, wykazuje działanie nawilżające, regenerujące i odżywiające; zapobiega uczuciu przesuszenia skóry i łagodzi podrażnienia.
-
Olej Acai
Substancja pozyskiwana jest z jagód acai; bardzo szybko wnika w głębsze warstwy naskórka, działając silnie kojąco, nawilżająco i natłuszczająco; warto wspomnieć tu również o jej działaniu przeciwzapalnym i przeciwstarzeniowym.
-
Hialuronian sodu
Inaczej sól sodowa kwasu hialuronowego; tworzy na powierzchni skóry film ochronny, ograniczając utratę wody z organizmu i zapewniając właściwe nawilżenie; zmiękcza i wygładza skórę i włosy.
Substancje czynne w kosmetyce – źródło i jakość
Już na etapie planowania produkcji kosmetyku, wybór konkretnej substancji czynnej to jeden z ważniejszych elementów tego procesu. Wpłynie ona bowiem w największym stopniu na jakość produktu, co przełoży się bezpośrednio na opinie użytkowników. Te z kolei pomogą zbudować pozytywny i wiarygodny wizerunek marki. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnego dystrybutora, który potwierdza jakość swoich półproduktów i substancji czynnych w kosmetyce odpowiednimi certyfikatami. Bogatą gamę substancji do wyrobu kosmetyków znajdziecie państwo w ofercie firmy Cortex. Szczegółowych informacji o konkretnych półproduktach udzielimy telefonicznie lub drogą mailową, a nasi doradcy zaproponują państwu optymalne rozwiązania. Zachęcamy także do pozostawienia pytania na naszej stronie internetowej w zakładce Kontakt.