Case study – rosnące ceny oraz problemy z dostępnością metali w 2022 roku
Trudna sytuacja na rynku metali w 2022
Przemysł akumulatorowy to jedna w wielu branż, która napotkała trudności spowodowane wojną w Ukrainie. Niespotykane dotąd podwyżki cen, oprócz ropy i gazu, dotknęły również rynku metali.
Ceny miedzi osiągnęły niespotykany dotąd poziom 10,7 tysiąca USD za tonę. Takiego wzrostu cen nie widziano nigdy w 145-letniej historii giełdy London Metal Exchange.
Dodatkowo, globalne łańcuchy dostaw uzależnione są od rosyjskiego i ukraińskiego eksportu metali szlachetnych oraz tzw. metali EV, używanych w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Jednym z takich metali jest lit, będący kluczowym surowcem nie tylko dla branży EV ale również dla szeroko pojętego światowego przemysłu energii odnawialnej.
Wysokie ceny surowców wpływają na ceny oraz podaż wytwarzanych z nich związków chemicznych. Przykładem jest wodorotlenek litu jednowodnego, stosowany w akumulatorach litowo-jonowych, jak również w środkach smarnych, w hutnictwie szkła i ceramiki oraz przy produkcji katalizatorów. Wielu producentów krajowych i europejskich, którzy stosują ten związek chemiczny w swoich recepturach napotkało ogromne problemy z jego dostępnością i wysokimi cenami. Sytuacja ta ominęła na szczęście stałych klientów Cortex Chemicals.
Rozwiązania dla stałych klientów Cortex Chemicals
Jako dystrybutor z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych, utrzymujemy stałą współpracę z wiodącymi producentami strategicznych surowców. Umożliwiło nam to zachowanie ciągłości łańcucha dostaw nawet w tak trudnych realiach rynkowych. Nasi klienci otrzymali i nadal otrzymują regularne dostawy wodorotlenku litu (oraz innych surowców strategicznych) w konkurencyjnej cenie, dzięki czemu uniknęli konieczności ograniczenia produkcji.